Sınav  Heyecanı ve Başa Çıkma Yolları

Eğitim hayatında   karşimiza sürekli sınavlar çıkmakta ve sınav sonucu bizim için  ne kadar önemli ise o nispette heyecan ,sitres ve kaygı yaşamaktayız. Özellikle bu yüzyilda bilğinin kıymetinin artması ile bilğiye sahip olmak çok değerli olmuş bundan dolayı iyi bir lise iyi bir üniversite ideali ile bir çok insan sınavlarda sınırlı sayıda kontenjanı olan bir lise veya üniversiteyi kazanabilmek için var gücü ile çalışmaktadır buda ister istemez yarışı daha da şiddetlendirmiş durumdadır.

Öğrencilerde kaygıya sınav kaygısına sebeb olan etmenler;

Öğrencinin Sınavı kazanamazsan istediğim okulda okuyamam ve geleceğim açısından iyi olmaz düşüncesi..

Sosyal çevrenin eş ,dost,akraba kim varsa sürekli ders başarısı ile değerlendirme yapması…

Aile nin sürekli ders çalış yönünde telkinleri ve bir süre sonra öğrencinin ders çalıştığı halde acaba yeterince ders çalışmıyormuyum kı diye düşünüp , sınav anında başarısız olursam ,sınav da herşeyi unutursam gb düşünlere kapılarak olumsuz bir şekilde kendini şartlaması ve öğrencinin  kendisi üzerinde  sitres kaygı oluşmasına sebeb olmaktadır..

Öğrenci unutmamalilidır ki; vazifesi yalnızca derslerine hakkını vererek çalışmakdır. Daha olmamış bir sınavı düşenmemeli onun yerine daha verimli nasıl ders çalışabilirimi düşünmelidir.Öğrenci kendisini kabiliyetlerini ne kadar iyi tanır ve ona göre hedef belirlerde hedefe ulaşması daha kolay olacağı için üzerinde oluşan sitresi azaltmış olur..Daima olumlu şeyleri düşünmeli kendini olumlu motive edebilmeli ki sınav esnasında aşırı kaygı yüzünden hata yapmamalıdır.